Tipy

10 + 1 tipů networkingu pro zkušené i začínající

Tip č. 1 – Přijď včas nebo lépe, s předstihem

Dochvilnost je ctností králů. Tento citát pochází od krále Ludvíka XVIII. a jistě platí i v NetvorKINGu. Pokud dorazíš prakticky se zahájením setkání, tak jsi to sice stihl/a, ale nemáš možnost se naladit na další účastníky, protože v hlavě nejspíš běží ještě pracovní věci. Pokud ovšem přijdeš o půl hodiny dříve, máš možnost nejen se občerstvit, ale navázat první kontakt s dalšími účastníky, či se pozdravit již se známými tvářemi.

Tip č. 2 – S kým se tam potkám?

Můžeš spoléhat na překvapení a kouzlo imporvizace, nebo se podívat předem, kdo bude na příštím setkání. Jednotlivé účastníky postupně zveřejňujeme na sociálních sítích, takže se můžeš připravit na to, jak ostatním pomoci nebo jak navázat spolupráci.

Tip č. 3 – Příprava představení

Představení neboli Elevator Pitch (Výtahová řeč) je tvojí osobní vizitkou. Během 90 sekund by se ostatní měli dozvědět, kdo jsi, co děláš, co hledáš a co na oplátku můžeš poskytnout ostatním. Dalo by se to shrnout jednoduchou otázkou: Proč jsi dnes přišel? Jasně si řekni, o co ti jde. Jaké kontakty chceš získat? A co od nových známých očekáváš?

Je na tobě, zda své představení pojmeš ve stručnosti nebo se odvážeš. Pokud jsi začátečník a neholduješ improvizaci, je dobré si představení připravit. Pokud jsi však již zkušenější, zkus zakomponovat něco vtipného, něco, čím ostatní zaujmeš. Zároveň se snaž držet tématu (i když máš široké aktivity), dodrž časový limit a buď konkrétní, co se požadavků týče.

Tip č. 4 – Co na sebe?

Vždy je důležitější být oblečen tak, aby ses v tom cítil/a příjemně a pohodlně, než “správně”. NetvorKING nemá stanovený dress code, a proto pokud váháš, co na sebe, podívej se na fotky z proběhlých akcí.

Tip č. 5 – Vzbuď zájem a vyvolej dobrý dojem

Máš skvělou firmu, nápady, či produkty? Na NetvorKINGu je reprezentuješ. Jasné, stručné a výstižné vysvětlení v čem můžeš komu pomoci proto může být klíčové. Vliv ovšem může mít i forma, tedy to, jak mluvíš (nahlas a energeticky nebo nejistě a s nezájmem?), stojíš, co děláš s rukama, jak se tváříš. Všechny tyto aspekty mohou hodně napovědět a pomoci udělat dobrý dojem.

Tip č. 6 – Nejde jen o byznys

Buď otevřený novým věcem. Dávej víc, než ber. Nedívej se na druhého jako na chodící bankovku a naslouchej jeho potřebám. Každý dokáže dlouze povídat o výjimečnosti produktů za super cenu. Mnohem důležitější ale je navázat vztah. Když se zajímáš o ostatní, tak získáš mnoho důležitých informací, na které můžeš reagovat. Zjistíš, co právě člověk řeší a v čem potřebuje pomoci.

Může se stát, že za celý večer nepotkáš nikoho, kdo by zrovna poptával tvé služby. Na druhou stranu ale můžeš najít nového parťáka na tenis a užít si zajímavé konverzace na nová témata. Důležitý není vlastní zisk, ale jak můžeš být jeden nápomocný ostatním.

Tip č. 7 – Propojuj ostatní

Přijít, rozdat vizitky a zmizet jak pára nad hrncem – tak se správný NetvorKING nedělá. Daleko lepší dojem uděláš, pokud nasloucháš, umíš poradit nebo případně propojit s jiným zajímavým člověkem. A až přijde na věc, nebude problém získat podobná doporučení na oplátku. Každý je navíc rád, když se o něj jiní zajímají. Propojuj proto ostatní a oni začnou propojovat tebe.

Tip č. 8 – Buduj kvalitní vztahy

Lidé začínají být unaveni neadresnými e-mailovými nabídkami nebo žádostmi o propojení od lidí, které nikdy ani neviděli. Cílem není získat na všechny vizitky a poznat je. Mnohem cennější je navázat hlubší konverzaci s jedním či dvěma lidmi, s nimiž zůstaneš opravdu v kontaktu a s kterými vymyslíte nové projekty.

Tip č. 9 – Sliby chyby

Když něco slíbíš, tak to udělej. Je úplně jedno zda je to poslání prezentace, domluvení schůzky nebo tip na propojení. Nesmí se stát, že slíbíš dotyčnému, že něco uděláš a pak na to zapomeneš (nebo z pracovních důvodů nestíháš). Může se to zdát jako maličkost, ale pokud nemáte společně vybudovaný dlouhodobý vztah, tak si tě dotyčný zaškatulkuje jako nezodpovědného.

Tip č. 10 – Měj vizitky

Vždy, když jdeš na NetvorKINGovou akci, tak si nezapomeň dostatek vizitek, které měj na přístupném místě. Nikdo není zvědavý na ušmudlanou vizitku vytaženou z peněženky.

Tip č. 10+1 – Buď sám sebou

Na závěr jedno z nejdůležitějších pravidel NetvoKINGu. Na nic si nehraj a buď sám sebou!